سازمان پژوهش برای آموزش موسسات و گروه های غیررسمی برنامه ریزی کند
به گزارش روز یکشنبه سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، مهدی جلالی درباره ادامه آموزش ها با رعایت دستورالعمل ها در شرایط کرونا افزود: باید اطلاع رسانی درست از مدارک و اسناد بالادستی آموزش و پرورش برای این موسسات انجام شود تا این موسسات را با خود هم سو کنیم و آن ها از کم و کیف انتظارات ما مطلع باشند تا مطابق این انتظارات در بخش غیردولتی فعالیت کنند.

وی ادامه داد: مدتی است بحران همه گیری کرونا همه ارکان نظام آموزشی را تحت تاثیر قرار داده و آموزش های حضوری را مشکل یا غیرممکن کرده است. سازمان پژوهش در بخش آموزش نیروی انسانی اقدامات خود را با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی انجام داده و نگذاشته است کارها عقب بیفتد.

جلالی خاطرنشان کرد: آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی مثل سایر بخش ها تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته است، اما سعی شد با ایجاد تغییراتی در برنامه ها به این فرایند تداوم بخشیده شود. بطور مثال یک دوره 30 ساعتی آموزشی به دو دوره 15 ساعته شامل بخش حضوری و غیرحضوری تقسیم شد. بخش حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد و بخش غیرحضوری با استفاده از فناوری های نوین مثل لاید یا ال. تی. ام. اس یا آموزش های مبتنی بر وب در دستور کار قرار گرفت. ویدئو کنفرانس سازمان نیز راه اندازی شد تا در 6 ماهه دوم سال، آموزش های درون سازمانی و حتی برون سازمانی با استفاده از ظرفیت های آن پیش برده شود.

مدیرکل امور اداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ادامه داد: برخی دوره های آموزشی مدیران با همکاری مرکز آموزش مدریت دولتی و استفاده از ظرفیت های این مرکز به صورت آزمایشی برگزار شد. علاوه بر آن با چند موسسه خصوصی برای استفاده از ظرفیت آن ها در بخش آموزش مذاکره شد.

جلالی یادآور شد: از ظرفیت ویدئوکنفرانس سازمان هم برای تشکیل کارگاه های آموزشی استفاده می شود. برای این منظور برخی کمبودهای فنی و ابزاری – مثل وب کم- مرتفع می شوند تا جلسات اشاعه، جلسات علمی تخصصی درون سازمانی و جلسات علمی آموزشی از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شود. در کنار این اقدامات با همکاری مراکزی مانند فرهنگستان زبان و ادب فارسی برخی دوره های تخصصی زبان و ادبیات فارسی برای دفاتر تالیف برگزار شد. همچنین همکاران ما در دفاتر اصلی و پشتیبان برای تشکیل دوره های تخصصی غیرحضوری به مرکز آموزش مدیریت دولتی و مرکز تحقیقات صنعتی معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: از طریق سامانه جامع LTMS سازمان پژوهش نیز محتوای متنی (شامل PDF محتوای کتاب ها یا محتوای آموزشی) در اختیار همکاران قرار گرفت و آن ها با ورود به سامانه، مطالعه محتوا و شرکت در آزمون ها، دوره های آموزشی متنوعی را به صورت غیرحضوری در این ایام طی کردند.

مدیرکل امور اداری و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: در صدد هستیم چارچوبی را برای خودیادگیری و مطالعه فردی در سازمان ایجاد شود و این عمل رسمیت یابد. همکارانی که از ظرفیت زمانی و امکانات خود برای رشد شخصی در جهت پیشبرد اهداف سازمانی استفاده یا در دوره های آموزشی شرکت می کنند، چنانچه این اقدام با هماهنگی مدیر مربوطه باشد، می توانیم مدارک و گواهینامه های این دوره ها را معتبر بشناسیم و آن ها را تایید کنیم و هزینه آموزش را به همکار موردنظر پرداخت کنیم. مثلا در تفاهم نامه ای که با مرکز مدیریت دولتی داریم، چنانچه همکاران ما در دوره های این مرکز شرکت کنند، این دوره ها مورد تایید قرار می گیرد و وارد کارنامه آموزشی فرد خواهد شد که در ارزیابی عملکرد همکاران هم منظور می شود.